معرفي ماشين آلات راهسازي : شناخت اسکريپر

سنگین یدک
15 ژانویه, 2015
بدون دیدگاه
3 دقیقه زمان مطالعه

معرفي ماشين آلات راهسازي : شناخت اسکريپر

همواره دو مورد صرفه جويي اقتصادي و انجام طرح طبق برنامه زمان بندي شده از نکات مهم پروژه هاي مختلف است و انتخابنوع ماشين آلات و تعداد آن براي کارهاي مختلف تاثير مستقيمي در زمان اجرا و هزينه پروژه دارد براي انتخاب ماشين آلات مورد نياز هرپروژه لازم است که شناختي ازماشين آلات داشته باشيم.در قسمت هاي بعدي ساير ماشين آلات معرفي خواهند شد.

اسکريپر ماشيني است که از آن براي عمليات تسطيح و محل هايي که بکارگيري بولدوزر اقتصادي نيست استفاده ميشود زيرا در مناطقي که فاصله حمل متوسط است نه از بولدوزر ميتوان استفاده کرد ونه از ماشين هاي با سرعت زياد چرا که اقتصادي نيست.در واقع اسکريپر نوعي ماشين حفار است از اسکريپر ميتوان براي کندن بارگيري حمل و تخليه مواد استفاده کرد . وسيله مناسبي براي عمليات خاکي حجيم است و براي انجام کارهاي تکميلي مانند تسطيح هم استفاده مي شود . اسکريپرها داراي 3 قسمت عمده هستند :

1-مخزن (جام)

2- صفحه نگهدارنده خاک در جام

3-بخش تخليه کننده خاک

اين ماشين ها داراي دو دسته موتور دار و بدون موتور هستند بعضي اسکريپر ها توسط تراکتور هاي چرخ لاستيکي يا زنجيري کشيده ميشود وبعضي از آنها بخشي از يک تراکتور-اسکريپر هستند.در مواردي که فاصله حمل زياد است از اسکريپرهاي لاستيک دار يا دو موتوري استفاده ميشود. اگر بخواهند از بولدوزر براي هل دادن اسکريپر ها استفاده کنند بر روي بولدوزر تيغه کوشن که ويژه هل دادن اسکريپرها طراحي شده نصب ميشود. لازم به ذکر است که اسکريپر ها قادر به انجام کار 5 نوع از ماشين آلات راهسازي هستند:

1- کندن مواد خاکي (بولدوزر)

2- خاک کنده شده را بارگيري ميکند ( لودر ها)

3- حمل مواد حفاري شده (کاميون ها يا واگن ها)

4- قادر به تسطيح سطح راه هنگام تخليه و پخش مواد بارگيري شده است (گريدر ها)

5- ميتواند جاده را کوبيده وغلتک بزند.

نبايد انتظارداشت که هريک از کارهاي ذکر شده دقيقا همانند ماشين آلات خاص همان کار انجام گيرد.
[/av_textblock]

بدون دیدگاه
اشتراک گذاری
اشتراک‌گذاری
با استفاده از روش‌های زیر می‌توانید این صفحه را با دوستان خود به اشتراک بگذارید.